Knights Commander of the Court of Honour - KCCH

1973
  • Frank C. Hart, Jr.
1981
  • Richard D. Parker, Sr.
1983
  • Marlin K. Husted
1989
  • John S. Samperton
  • Gerhard W. Severin
1991
  • Gabor E. Ecsodi
  • Troy L. Franklin
  • Michael E. Greene
  • David A. Holley
  • Henry R. Shockey, Jr.
1993
  • Donald S. Metscher
1995
  • Reginald L. Brittan
  • Truman R. Domer
  • Ron A. Grant
  • Luis A. Lora
  • Amehed M. Shek
1997
  • John J. Barouyrian
  • Jerome Barry
  • Ronald W. Gates
  • Ernest S. Miller
  • John B. Nutter
  • Carlos E. Ponce
  • Jarl-Alfred Van Santen
1999
  • Donald E. Andrews
  • Scott C. Athen
  • H. Austin Esfandiary
  • Elio E. Grandi
  • James R. Manuel
  • Roland S. Meder
  • Harry Miller, Jr.
  • Melvin J. Pacheco
  • Paul T. Sumler
2001
  • James M. Black
  • H. Greig Cummings, Jr.
  • Dennis D. Dumire
  • Walter D. Graham, Jr.
  • Robert W. Husemann
  • Donald L. Maddox
  • Victor A. Petrossian
  • Raymond B. Rankin
  • George J. Stoklas
  • Roland J. Timity
  • Charles E. Vannoy
2003
  • Sissay Awoke
  • Oscar G. Bartoli
  • Carlton E. Blake
  • Joby E. Dixon
  • Asaf Durakovic
  • Neal F. Jarvis
  • William T. Strahan
  • Aghajan Tufeckgian
2005
  • David B. Akopian
  • James E. Barrettiams
  • Richard J. Bautista
  • Gary C. Cooper, Jr.
  • Danny J. Critchfield
  • Daniel E. Kinnaird
  • Todd W. Kissam
  • William D. Lawson
  • John M. Lonczynski
  • William D. Means
  • Nelson O. Newcombe
  • Francis S. Nicol
  • Patrick N. Nnaji
  • Stephen Ohanian
  • Randall A. Schoch
  • Asadur Tufekci
  • Maximilian G. Ullmann
  • Francis G. Ward
  • Abraham Zeira
2007
  • Yavuz A. Anahtar
  • Samuel J. Anthony
  • Kenneth W. Bryant
  • Robert B. Bussler
  • Melvin L. Cochran
  • Kenneth D. Fuller
  • Bill F. Greschel
  • Kurt J. Hamrock
  • James K. Larson
  • O'Hanlon R. Lashley, Jr.
  • Paul D. Litteral, Jr.
  • John S. Lloyd
  • Jesse P. McGuire
  • Steven M. Mechur
  • Alexander A. Olbrich
  • Nicholas V. Papadopoulos
  • Roberto Paucar
  • Patrick I. Quinn
  • Sheldon I. Rappeport
  • Earl Smith
  • Curtin Winsor, Jr.
  • George V. Zorin
2009
  • Gareth H. Bond
  • Dean S. Clatterbuck
  • Marcel J. Desroches, Jr.
  • Emmanuel A. Findlay
  • Kenneth L. Foran
  • David Han
  • Toby R. Hannah
  • Edralin M. Hernandez
  • Marwan S. Hinnawi
  • K. R. Insley
  • Ivan Jordanov
  • Teddy T. Karefa-Smart
  • William M. Lanham
  • Christopher K. Mahaney
  • Michael M. Marrett
  • Leonard L. Merryman
  • Lonnie L. Ramos
  • James N. Reeves
  • Marianito J. Rosal
  • Jahangir Sajjadi
  • Todd K. Smith
2011
  • Cloyd A. Bittner, Sr.
  • Andrew M. Clarke
  • David E. Cole
  • Edward M. Coufal
  • Todd C. Duehring
  • Albert J. Encarnacion
  • Charbel T. Fahed
  • Isaac L. Frazer
  • Kevin S. Fries
  • Alan L. Gordon
  • James E. Hassen
  • Terry Johnson
  • Carlos B. Mina
  • Allan Morecroft
  • Burton Penn
  • Scott A. Plymesser
  • Rolando M. Reyes
  • Ricky L. Rogers
  • George E. Whetzel
2013
  • Peter L. Ahearn
  • Bradley D. Andrukitis
  • Alexander Basilia
  • Robin C. Bodie
  • Scott E. Brown
  • Peter W. Brusoe
  • Marlon K. Curtis
  • Peter A. Darke
  • Donald J. Ellis
  • Donald R. Ferguson, Sr.
  • Bruce D. French
  • Donald H. Hadley
  • Paul M. Hays
  • William M. Hickman
  • Eloi P. Kpamegan
  • Douglas B. McFadden
  • Sylvanus J. Newstead
  • Tissah G. Ntche
  • Philip J. Palmer, Jr.
  • Joseph G. Scheuring
  • Jason R. Van Dyke
2015
  • David L. Andrukitis
  • Michael Arroyo
  • Kevin C. Baker
  • Walter P. Benesch
  • Edward J.M. Challita
  • Uzo E. Chukwu
  • Luis G. Cisneros
  • Douglas N. Cohen
  • Morgan P. Corr
  • Austin T. Curtis
  • Robert B. Heffelfinger III
  • Richard E. Henry
  • Daniel A. Huertas
  • David M. Huertas
  • Thomas S. Johnson
  • Annas F. Kamara
  • Richard L. Lamarre
  • Anthony M. Lanier
  • Dale L. Lindgens
  • Patrick D. Mason
  • Nicholas J. McIntosh, Sr.
  • Richard L. Mendez
  • Robb C. Mitchell
  • Basil N. Mossaidis
  • Michael D. Nicholas
  • Gerald W. Peeters
  • Charles A. Phillips
  • Mark H. Polansky, Sr.
  • Franklin L. Raines, Jr.
  • Leslie O. Rogers-Wright
  • Terry L. Royce, Sr.
  • Victor E. Sack
  • Gilbert E. Sayoc
  • Maurice A. Scott
  • Michael A. Sheets
  • Edgar A. Tillman
  • Charles D. Torgerson
  • Joseph M. Van Name III

DC Scottish Rite

SGIG

Ill. Leonard Proden, 33°, SGIG

General Secretary

Ill. Carroll J. Collins, 33°

2800 16th Street, NW
Washington, DC 20009
Hours of Operation:
Monday - Thursday 8:00 am - 5:30 pm; Friday - Closed

Tele: (202) 232-8155
Fax: (202) 483-8169

email us